Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği

Trabzon öğrenci yurdunun 1966 yılında Beyazıt’tan Fındıkzade’ye taşınmasından sonra İstanbul’da yaşayan Trabzonlular yeni bir mekân arayışına girdiler ve kendilerine ait bir dernekleri olmasını istediler. 1968 yılı sonlarına doğru Affan Keleş, Kenan Beşiroğlu, Sefer Bengi, Altan İplikçi ve Yüksel Derelioğlu, önderliğindeki bir grup bu iş için toplantılar yapmaya başladılar.

Nihayet, cemiyetimizin fikir babası, kurucu başkan Affan Keleş başkanlığında;1969 yılının ilk aylarında Beyazıt’ta sıklıkla gittikleri “Buluş Lokantası”nda bir akşam yemeğinde 37 kişi “bir cemiyet kuralım” fikrinde birleşmiş oldular ve hemen çalışmalara başlamak üzere Affan Keleş, Ahmet Varlı, Celal Özer, Kenan Beşiroğlu, Kemal Peker, Nazım Kulaksızoğlu ve Sefer Bengi’den oluşan gurubu görevlendirdiler.

Bu kurucu heyet ilk olarak o yıllarda Merter’deki İlyas Lokantasına İstanbul’da yaşayan ve kuruluşa destek olabilecek yetkin ve etkin ağabey konumundaki kişileri davet ettiler. Bu yemekte kurulması düşünülen yeni dernek hakkında bilgi verildi ancak; yeni dernek kurulması fikrine karşı çıkılmış, “Trabzon Liselerinden Yetişenler Cemiyeti” (TLYC) varken böyle bir yeni derneğe ihtiyaç olmağını, aynı çatı altında toplanıp büyümenin daha doğru olduğu fikri savunulmuştu.

Kurucu heyetin ortak düşüncesi DERNEK KURULMALIYDI. Herkes çalışmalara başladı. Bir taraftan tüzük için toplantılar düzenlenirken, diğer taraftan ikili-üçlü ziyaretler de yapıyor ve destek aranıyordu. Bu ziyaretlerde KONFEDERASYON fikri de ortaya atılmış ve bütün Trabzon dernekleri bir araya gelip, büyük bir oluşum olsun denilmişti ancak, diğer cemiyetler, “Bizim mal varlığımız var, fakat sizin hiçbir şeyiniz yok” diyerek Konfederasyon fikrini kabul etmediler.

“Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği” Affan Keleş’in kurucu başkanlığında

25 Aralık 1969 tarihinde kurulmuştu. Derneğin kuruluş aşamasında Nafık Çebi ve Tayfur Görener’in çok emeği geçmişti.

Kurucu Üyeler:

Ömer Akbulut, Suat Akman, Ahmet Alkan, Erdal Atakan, Kemal Alemdaroğlu, Sefer Bengi, Süleyman Bülbül, Cengiz Bahadır, Erkan Bulak, Cemal Canbakkal, Aykut Cebeci, Burhan Denizer, Yüksel Derelioğlu, Ayhan Danyal, Zeki Esnaf, Ali İhsan Eyüpoğlü, Özer Fandaklı, Vursay Eriş, Hasan Gürdal, Altan İplikçi, Selahattin Karayavuz, Nuri Kars, Affan Keleş, Kamil Karayayla, Şeref Salih Kars, Şeref Karaali, Nihat Kaynar, Nazım Kulaksızoğlu, Cevdet Kurşunoğlu, Köksal Kotaman, Secaettin Lale, Medet Mürtezaoğlu, Nihat Mürtezaoğlu, Celal Özer, Kemal Peker, Alptekin Peker, Yüksel Sümer, Ahmet Varlı, Alaattin Zaman

İlk dernek binası1970 yılının ilk aylarında Aksaray’da Selahattin Karayavuz’un kişisel kefalet ile kiralanarak “Trabzonlular Kültür ve Yardımlaşma Cemiyeti” tabelası kapısına asılmıştı. Daha sonra ismi “Trabzon Kültür Derneği”olarak değiştirildi.

Aksaray’da bulunduğumuz yıllarda “24 Şubat” baloları yapıyordu. Bir de Dr. Hasan Ketenci’nin yönetiminde “Duvar Gazetesi” çıkarılıyordu.

1980 yılında askeri darbeden sonra bütün dernekler kapatılmıştı. O zamanki başkanımız Av. Bahri Kazan’ın olağanüstü gayretleri sayesinde açık kalabilen birkaç dernekten biri olmuştuk.

Aksaray’daki dernek lokalinde 15 yıl faaliyet gösterdikten sonra, çevrenin sosyal dokusunun bozulması nedeniyle başka bir mekân düşünülmeye başlanmıştı.

1985 yılındaki dernek başkanımız Süha Cent, kişisel katkılarıyla Şişli’de bir apartman dairesi satın alınmasına ve derneğimizin Aksaray’dan Şişli’ye taşınmasına öncülük etmişti.

Bir yıl sonra Ergun Gürsoy başkan olduğunda o kattaki iki daireyi daha satın alıp derneğimize bağışlamış ve iç deklarasyonu değiştirerek modern ve şık bir lokal haline getirmişti. Bundan sonra Şişli’deki derneğe gelen üyeler artmış eşli ve müzikli akşam yemekleri başlamıştı.

1987 yılında, Sayın Necmettin Karaduman’ın öncülüğünde ve Başkan Ergun Gürsoy’un maddi desteğiyle Beylerbeyinde 10 500 m2 bir arazi içinde Yumurtacı İbrahim Paşa Köşkü, derneğimizin mülkü olmuştu. 2001 yılının baharında da Şişli den Beylerbeyi’ ne taşınılmıştı.

Trabzon Kültür Derneği bu gün misafirlerini Serenderin önündeki Fadime ve Temel heykeliyle karşılıyor, bahçesinde bülbül sesleri ile Yöresel mutfağın yanında her çeşit Balık et ve zengin meze çeşitleri en leziz ve taze olarak Karadeniz Mutfağıyla da misafirlerini ağırlıyor.

1968 yılından bu güne kadar Derneğimize maddi ve manevi emek verenlere sonsuz teşekkürler.

“Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği” Affan Keleş’in kurucu başkanlığında

25 Aralık 1969 tarihinde kurulmuştur.

MAKALELER
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Abdullah Ağa Mahallesi Fıstıklı Mescit Sokak No:5 Beylerbeyi/İSTANBUL
Hergün
09:00 - 24:00

Trabzon Kültür Derneği – Restaurant Copyright @ 2017 Yazılım & Tasarım